Dana 5. studenoga 2024. godine, u Palais de l’Europe u Strasbourgu, održana je konferencija povodom Međunarodnog dana romskog jezika pod nazivom „Zaštita romskog jezika“. Konferenciju su organizirali Odjel za Rome i Putnike te Odjel za nacionalne manjine i manjinske jezike pri Vijeću Europe, u suradnji s Europskim romskim institutom za umjetnost i kulturu (ERIAC). Događaj je okupio predstavnike europskih institucija, nevladinih organizacija, stručnjake za manjinska prava i akademsku zajednicu kako bi raspravili o izazovima, perspektivama i uspješnim praksama očuvanja romskog jezika.
Ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, gospodin Alen Tahiri, s ponosom je istaknuo ključnu ulogu Republike Hrvatske u međunarodnom priznavanju ovog važnog dana. Podsjetio je kako je upravo iz Republike Hrvatske, na inicijativu cijenjenog zastupnika u Hrvatskom saboru gospodina Veljka Kajtazija i Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“, 2009. godine potekla inicijativa za obilježavanje 5. studenoga kao Svjetskog dana romskog jezika. Hrvatski sabor je 2012. godine jednoglasno podržao prijedlog svih saborskih klubova, a UNESCO je 2015. godine službeno prihvatio ovu inicijativu, čime je poslana snažna poruka o mjestu koje romski jezik zauzima u svjetskoj kulturnoj baštini. Gospodin Tahiri istaknuo je da romski jezik, kao dio UNESCO-ovog zaštićenog nasljeđa, ima veliku vrijednost za hrvatsku, europsku i svjetsku baštinu te predstavlja važan doprinos očuvanju identiteta romske zajednice.
Program konferencije obuhvatio je tri glavna panela u kojima su stručnjaci iz različitih europskih institucija i organizacija predstavili najbolje prakse u očuvanju romskog jezika, izazove u zagovaranju jezičnih prava te buduće perspektive obrazovanja na romskom jeziku. Prvi panel istaknuo je standarde i praksu Vijeća Europe u zaštiti romskog jezika kroz Europsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima, dok se drugi panel usredotočio na ključne strategije uspješnog zagovaranja prava romske zajednice u europskom pravnom okviru. Završni panel, održan na romskom jeziku, bavio se obrazovnim modelima i angažmanom zajednice za potporu romskog jezika u obrazovanju, čime su predstavljene konkretne inicijative za očuvanje jezične baštine i jačanje kulturnog identiteta.
Na završetku konferencije, Eleni Tsetsekou iz Vijeća Europe i Timea Junghaus iz ERIAC-a istaknule su važnost daljnje suradnje svih dionika u očuvanju i razvoju romskog jezika. Kroz sveukupno zalaganje na europskoj razini, zajedničkim djelovanjem moguće je osigurati da romski jezik i dalje obogaćuje kulturnu baštinu Hrvatske, Europe i svijeta te da predstavlja ključni element identiteta romske zajednice.
Photo credits: Council of Europe
Pisane vijesti