Održan Okrugli stol povodom Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima

Slika /slike/Foto vijesti 2024/Naslovna-Okrugli stol.jpg
Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske u suradnji sa Europskom organizacijom za sigurnost i suradnju (OSCE) i UN Global Compact Hrvatska održao je danas, 18. listopada 2024. godine, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici Okrugli stol povodom Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima pod nazivom „Održivi opskrbni lanci: Promocija ljudskih prava i društvene odgovornosti u svjetlu primjene Direktive Europske Unije o dužnoj pažnji za održivo poslovanje“.
Ravnatelj Ureda gosp. Alen Tahiri u svom uvodnom obraćanju istaknuo je kako je intencija Vlade Republike Hrvatske pojačati suradnju privatnog i javnog sektora kroz zajedničke akcije i uključivanje privatnog sektora u kreiranju javnih politika, kako bi osvijestili pojavnost fenomena radne eksploatacije i pružili adekvatan odgovor na novonastalu situaciju.
Istaknuo je kako je novim Akcijskim planom, provedbenim dokumentom novog Nacionalnog plana za suzbijanje trgovanja ljudima za razdoblje do 2030. godine integrirana Direktiva Europske Unije o dužnoj pažnji za održivo poslovanje, te je  planirana provedba mjere 'Usvajanje politika i mjera regulacija poslovnog sektora radi poduzimanja odgovarajućih i učinkovitih mehanizama sa svrhom prevencije trgovanja ljudima', kojoj je svrha poticanje javno privatnih partnerstva sa ciljem prepoznavanja i otklanjanja rizika od radne eksploatacije, jačanje globalne borbe protiv svih oblika prisilnog rada i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima koje pripadaju nadležnosti EU. Također je istaknuo da je cilj poboljšati uvjete radnika u kućanstvima, kao i njihovu socijalnu zaštitu.
Glavne teme okruglog stola bile su unaprjeđenje ljudskih prava i društveno odgovornog poslovanja u Republici Hrvatskoj kroz strateški i institucionalni okvir, te očekivane promjene temeljem Direktive EU-a o dužnoj pažnji za održivo poslovanje, globalni trendovi i OSCE strategija za sprječavanje kršenja ljudskih prava u opskrbnim lancima, te uloga UN Global Compact-a u promicanju ljudskih prava temeljem Direktive EU-a o dužnoj pažnji za održivo poslovanje, primjeri dobre prakse iz poslovnog sektora, te praktični koraci prema usklađenosti s ljudskim koracima.
Okruglom stolu je prisustvovalo 40-ak sudionika iz privatnog sektora, tijela državne uprave, organizacija civilnog društva i akademske zajednice.



Pisane vijesti